HZ. EYYÜP PEYGAMBER'İN SABRI

 Hz. Eyüp

           HZ:EYYÜP PEYGAMBER’İN KISSASI 
GEÇMİŞ ZAMANLARIN BİRİNDE
BAĞLARIYLA ÜNLÜ SURIYE TOPRAKLARINDA EYÜP ADINDA ZENGIN VE IYI AHLAKLI BIRI YAŞARDI. ‘PARA INSANI SAPTIRIR’ DERLER YA, ONUNKISI ÖYLE DEĞILDI; MALI GÜN GEÇTIKÇE ÇOĞALIYOR, O DA GÜN GEÇTIKÇE DAHA ÇOK HAYIRSEVER BIRI OLUYORDU. MALIN MÜLKÜN ALLAH VERGISI OLDUĞUNU, ONLARIN BIR GÜN HESABINI VERECEĞINI AKLINDAN ÇIKARMAZ, DILINDEN ŞÜKRÜNÜ, MALINDAN SADAKASINI EKSIK ETMEZDI.
BIR INSAN HEM VARLIKLI HEM AHLAKLI OLUNCA, ONU ÇEKEMEYENLER DE ELBETTE OLACAK… BAZILARI ŞÖYLE DIYORDU:"İNSAN BU KADAR VARLIKLI OLDUKTAN SONRA ELBETTE HERKESE DAĞITIR.MALI NASIL OLSA ÇOK.BU KADAR REFAH İÇİNDE OLAN TABİKİ İYİ AHLAKLI OLUR.OYSA ALLAH, KULU EYÜP’ÜN SAMIMIYETINI VE HAKK’A BAĞLILIĞINI BILIYORDU. BUNU DIĞER INSANLARA DA GÖSTERMEK ISTEDI. HEM BÖYLECE EYÜP GELMIŞ GEÇMIŞ HERKESE SABRIN SIMGESI OLACAKTI.Hz. EYÜP’ÜN TIKIR TIKIR GIDEN IŞLERI ILK KEZ HAYVANLARININ PEŞ PEŞE HASTALANMAYA BAŞLAMASIYLA BOZULDU. KISA SÜRE IÇINDE KOCA SÜRÜDEN BIR TEK SISKA INEK, BIR TEK KARA KEÇI KALMADI; HEPSI TELEF OLDU. İNSANLAR EYÜP’ÜN BU DURUMA NE DIYECEĞINI MERAK EDIYOR; AĞZINI YOKLAYARAK:“–NEDIR BU BAŞINA GELENLER…!” DIYOR AH VAH EDIYORLARDI. EYÜP PEYGAMBER YÜKSEK AHLAKINDAN ÖDÜN VERMEKSIZIN:“-ALLAH VERDI; ALLAH ALDI; HER ŞEY O’NUN DEĞIL MI?” DIYORDU.EYÜP PEYGAMBER HAYVANLARINI KAYBETTI AMA SABRINI VE METANETINI KAYBETMEDI.BELALAR GELDIĞINDE AILE VE AKRABALARIYLA GELIRMIŞ…!
EYÜP PEYGAMBER BIR GÜN DIŞARIDA IŞLERIYLE MEŞGUL IKEN ACI BIR HABER ALDI. ANI BIR SARSINTIYLA EVLERI YIKILMIŞ, TÜM ÇOCUKLARI GÖÇÜK ALTINDA KALMIŞTI. YIKINTIDAN SAĞ KURTULAN YALNIZCA KARISIYDI. Hz.EYÜP’ÜN GÖZLERI EVLAT ACISINDAN KANLI YAŞLARLA DOLDU; AMA SABIR DEDI.
EYÜP PEYGAMBER ÇOCUKLARINI KAYBETTI AMA SABRINI VE METANETINI KAYBETMEDI.BELALAR HENÜZ BITMEMIŞTI. Hz. EYÜP’ÜN VÜCUDUNDA YARALAR ÇIKMAYA BAŞLADI. KÜÇÜK KÜÇÜK ÇIBANLAR, GÜN GEÇTIKÇE BÜYÜDÜ; BÜTÜN VÜCUDUNA YAYILDI. EYÜP PEYGAMBER HEKIMLERE GITTI, ILAÇLAR KULLANDI AMA NAFILE… YARALAR IYILEŞECEĞINE AZIYORDU. EYÜP PEYGAMBER’IN HASTALIĞI ARTTI. ARTIK ÇALIŞAMADIĞI IÇIN ELDE AVUÇTA NE VARSA HEPSINI TÜKETTI. KARISI ONA BAKIYOR, EVI GEÇINDIRMEYE ÇALIŞIYORDU!.EYÜP PEYGAMBER’IN YARALARI ÇOK FENALAŞTI. HASTALIĞININ BULAŞICI OLMASI IHTIMALINE KARŞI KIMSE ONUN YANINA YAKLAŞMAK ISTEMIYORDU. EYÜP PEYGAMBER YAPAYALNIZ KALMIŞTI. ACI VE ISTIRAPLAR IÇINDEYDI… ALLAH’A DUA ETMEYE VE O’NDAN   SABIR ISTEMEYE DEVAM ETTI. AMA ARTIK BIRAKIN VÜCUDUNU HAREKET ETTIRMEYI, DUDAKLARINI KIPIRDATACAK TAKATI KALMAMIŞTI. BIR INSANIN BAŞINA GELEBILECEK HER TÜRLÜ FELAKET VE MÜSIBET, ONUN BAŞINA GELMIŞTI VE O, TIPKI SAĞLIKLI VE VARLIKLI GÜNLERINDE OLDUĞU GIBI ALLAH’TAN UZAKLAŞMAMIŞ, O’NA OLAN BAĞLILIĞINI VE GÜVENINI KAYBETMEMIŞTI.  Hz. EYÜP IMTIHANINI BAŞARIYLA GEÇMIŞ VE INSANLARA ÖRNEK BIR KUL OLMUŞTU.EYÜP PEYGAMBER SAĞLIĞINI KAYBETTI AMA SABRINI VE METANETINI KAYBETMEDI.HASTALIĞININ ŞIDDETLENDIĞI BIR ANDA:“EY RABBIM!” DIYE DUA ETTI. HALIM SANA MALUMDUR. ADINI ANAMAYACAK KADAR HASTAYIM! EY ŞIFA VEREN! ŞIFANA MUHTACIM…”YÜCE ALLAH, KULUNDAN HOŞNUTTU. EYÜP PEYGAMBERIN MAKAMINI, KATINDA DAHA DA YÜCELTTI. ONA:“–AYAĞINI YERE VUR” DIYE VAHYETTI. EYÜP PEYGAMBERGÜÇLÜKLE AYAĞINI KALDIRIP INDIRDI. AYAĞINI INDIRDIĞI YERDEN BERRAK BIR SU KAYNAMAYA BAŞLADI. EYÜP PEYGAMBER O SUYLA YARALARINI TEMIZLEDI. YARALARI KISA SÜREDE KURUYUP KAYBOLDU; SUDAN DOYASIYA IÇTI, IÇINDEKI DERTLER ŞIFA BULDU. EYÜP ALEYHISSELAM, HASTALANMADAN ÖNCEKI SAĞLIĞINA TEZ ZAMANDA KAVUŞTU. SAĞLIĞINI KAZANAN   Hz. EYÜP, SERVETINI DE YENIDEN KAZANDI. BÖYLECE O, REFAH VE SAĞLIK IÇINDEYKEN ALLAH’I UNUTMADIĞI GIBI, YOKSUL VE HASTALIKTAYKEN DE O’NA KÜSMEDI, ISYAN ETMEDI. BÖYLECE EYÜP ALEYHISSELAM, ALLAH’IN SADIK VE SABIRLI BIR KULU OLARAK TARIHE GEÇTI.ALINTI 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !